معرفی فلاورجان

شهرستان فلاورجان با مساحتی حدود ۵۱۰ کیلومتر مربع در طول جغرافیايي ۳۰دقيقه و۵۱ درجه وعرض جغرافيايي ۳۴ دقيقه و۳۲ درجه در فاصله ۴۴۲ کيلومتري تهران قراردارد. مرکزيت اين شهرستان شهرفلاورجان است و ارتفاع آن از سطح دريا ۱۶۰۰ متر مي باشد.

این شهرستان از شمال به شهرستان خمینی شهر از جنوب به شهرستان مبارکه از با ختر به شهرستان هاي نجف آباد ولنجان و از خاور به شهرستان اصفهان محدود مي شود.شهرستان فلاورجان به گونه اي دشتي در کنار زاينده رود قرار گرفته وداراي بيشه زارهاي پهناوري مي باشد. در اين بيشه زارها گونه هايي از درختان چنار، بيد ،سپيدارو… قد بر افراشته اند.

مهمترین ارتفاعات این شهرستان عبارتند از: شاهکوه(۲۳۶۹متر)، اشترجان(۲۲۰۰ متر)وقلعه بزی۱۹۵۰متر.درحال حاضر اين شهرستان داراي سه بخش مرکزي فلاورجان، پيربکران و قهدريجان و هشت شهر فلاورجان، پيربكران، قهدريجان، ايمانشهر، كليشادو سودرجان، بهاران، ابريشم و زازران مي باشد. همچنين داراي ۶ دهـــــستان ( گلستان – ابريشم – زازران – اشترجان – پيربكران – سهروفيروزان ) و ۵۶روستا مي باشد. طبق سرشماري سال ۱۳۹۰ جمعيت اين شهرستان ۲۴۷۱۴ نفر برآورد گرديده است كه حدود ۶۰ % جمعيت در نقاط شهري و ۴۰ % جمعيت در نقاط روستايي سكونت دارند. شغل غالب در منطقه كشاورزي مي باشد و ليكن بواسطه وجود صنايع بزرگ و كوچك مشاغل صنعتي و خدماتي هم تا حدودي رونق يافته است .
در حوالی فلاورجان کنونی قریه اي بنام برزان در کنار گارماسه ، کوپان ، زيار ، سورك و دشتلو قرار داشته كه از طريق مادي كوپان مشروب مي گشته ، بعدها برزان در اثر تغييرات زبان فارسي به ورگان تبديل شده و به مناسبت مجاورت با پلي بر روي زاينده رود بنام پل ورگان نام پل بر اسم محل مذكور غالب آمده ، كه نهايتا ً فلاورجان كه تعريب شده پل ورگان است مصطلح مي گردد.

اين شهرستان به دليل همجواري با كارخانه ذوب آهن ، كارخانه سيمان اصفهان و ايرانيت و استخراج سنگهاي معدني و نيز كارخانه هاي قطب صنعتي اشترجان و نيز گذر اتوبان ذوب آهن از موقعيت استراتژيك ويژه اي برخوردار است . بخش مهمي از مسير رودخانه زاينده رود نيز ازاين شهرستان عبور مي نمايد اين شهرستان داراي يك واحد دانشگاهي آزاد مي باشد. د انشگاه آزاد اسلامی فلاورجان، در دوم مهرماه سال ۱۳۶۶ در شهرستان فلاورجان تاسیس گردید. شهرستان فلاورجان در حال حاضر داراي۲۶۳۷ كارگاه صنعتي و خانگی و۱۳۶۶۵نفر شاغل مي باشد.

براساس بررسیهای انجام شده سابقه سکونت و زندگی در اين شهرستان دست کم مربوط به شش هزار سال پيش است. يافته هاي باستان شناختي حاکي از حضور جوامع پرجمعيت ويكجا نشين در دشت فلاورجان از حدود اواخر هزاره پنجم و اوائل هزاره چهارم قبل از ميلاد در اين شهرستان دارد.زمينهاي بسيار حاصلخيز ه همراه رودخانه پرآب زاينده رود ووجود ارتفاعات متعدد ،عوامل طبيعي شاخصي در ايجاد جوامع پيش از تاريخ در اين شهرستان است.كشف سنگ نگاره هاي متنوعي از نقوش حيواناتي چون كل، بزكوهي وگونه هاي از گربه سانان در كوههاي اين شهرستان نشانگر حضور فعال جوامع شكارچي وغناي حيات وحش اين شهرستان در گذشته دارد.

در این شهرستان آثار تاریخی بسياري برجاي مانده است. ۴۶۱ اثر شناخته شده، ۲۶ اثر ثبت شده، ۲۰۴ اثر به صورت ابنيه تاريخي، ۵۱ اثر به صورت محوطه هاي تاريخي، و ۲۰۶ اثر سنگي

از لحاظ صنعتي شهرستان فلاورجان داراي شهرك صنعتي اشترجان با حدود ۲۳۰ واحد صنعتي كه اكثرا در زمينه ريخته گري مشغول فعاليت هستند، می باشد و همچنين صنايع بزرگي از جمله كارخانه سيمان اصفهان، شركت تهیه و تولید مواد معدنی ایران(سنگ آهک پیربکران)، باما، ذوب روي، شاهين روي و… در اين شهرستان مستقر ميباشند.

منطقه حفاظت شده شاهکوه از نخستین مناطق حفاظت شده ایران بوده است که نزدیک ترین زیستگاه طبيعي و ارزشمند کوهستاني به کلانشهر اصفهان به حساب مي آيد. اين منطقه که از دو رشته کوه شاهکوه و ايرانكوه و در جهت شمالغربي-جنوب شرقي تشكيل شده است، از سال هاي پاياني دهه ۵۰ جزو مناطق آزاد قرار گرفت و چتر حفاظتي آن برداشته شد.

منطقه کوهستانی-صخره ای با دیواره های سنگی بلند بوده و بلندترین ارتفاعات آن شامل ایرانکوه ۲۴۱۸ متر در شهرستان فلاورجان و شاهکوه در شهرستان اصفهان با بلندی ۲۴۰۰ متر می باشد. این کوهستان از شمال با جاده شهرابریشم-سپاهان شهر، از غرب با جاده اصفهان-بهاران شهر-مبارکه، از شرق با جاده اصفهان-شیراز و از جنوب به جاده اصفهان-مبارکه(پلیس راه اصفهان-شیراز) محدود می شود.

منطقه پیشنهادی که مساحتی حدود ۷ هزار هکتار دارد در دو شهرستان فلاورجان و اصفهان قرار داشته و بخش کوچکی از آن در شهرستان مبارکه قرار میگیرد.

شهرستان فلاورجان با تولید سالانه بیش از ۱۵۰هزار تن انواع محصولات گلخانه‌ی قطب تولید محصولات گلخانه‌ی در استان اصفهان است

از جمله شخصیتهای برجسته علمی وديني اين ديار محمدبن بکران است که از رجال مشهور واز مدرسين وزهاد وعرفاي اين ناحيه در قرن هشتم هجري است. از زمان دقيق تولد وي اطلاع چنداني در دست نيست اما مي دانيم که در سال ۷۱۲ هجري قمري در پير بكران فوت نموده است. پيش از فوت وي بناي ارزشمندي در سال ۷۰۳ هجري قمري جهت تدريس واقامت ايشان در دوره سلطان محمد خدابنده ساخته شده است. اين بنا هم اكنون به نام مقبره پير بكران شهرت دارد.
خواجه فخرالدین محمد اشترجانی:
خواجه فخرالدین محمد بن محمود بن علی اشترجانی از مستوفيان ومنشيان بزرگ زمان سلطان ابوسعيد بهادر خان ايلخاني بوده ومدتها وزارت امير سونج از امراي مشهور اوررا داشته است.خواجه شخصيتي مردم دوست ورعيت پرور بود در ذکر احوال وي نوشته اند: در غمخوارگي زير دستان ودلبستگي به احوال بيچاره گان دقيقه اي فروگذار نکرده وخواب خوش ير حود حرام کرده بود.وي مدتي حكومت منطقه لنجان را برعهده داشت ودر زمانش عدل وداد جايگزين ظلم وجور گرديد.بنابر كتيبه سردر شمالي مسجد جامع اشترجان خواجه باني اين بناي مهم در سال ۷۱۶ هجري قمري است.
فاضل هندی:
بهاءالدین محمد بن تاج الدین حسن بن محمد اصفهانی معروف به فاضل هندي يکي از فقهاي عالي مقام اصفهان است. تولد وي را به سال ۱۰۶۲ هجري قمري در فلاورجان نقل کرده اند. ايشان مدتي را در هندوستان بسر برده اند واز اين رو به فاضل هندي شهرت يافته است.
این شخصیت بزرگ از شاگردان بنام علامه ملا محمدباقر مجلسی است که در سن ۱۶ سالگي در علوم معقول ومنقول به درجه استادي رسيده است.
فاضل در فقه ، اصول، تقسیر وفلسفه بسیار استاد بود ودر تقوا وپارسائی زبانزد عام وخاص بوده است.
تالیفات وی را ۸۰ کتاب نوشته اند که از جمله آن می توان به کتابهاي۱- كشف اللثام عن قواعد الاحكام۲- المنهاج السويه في شرح الروضه البديهه۳- شرح قصيده سيد حميدي۴- تفسير قران۵- کلید بهشت و… اشاره کرد
این شخصیت بزرگوار در هنگام حمله افاغنه در سال ۱۱۳۷ ه.ق فوت ودر قبرستان تخت فولاد بخاک سپرده شده است.

حضرت آیت الله شریعت فلاورجانی
آیت الله حاج شیخ صفر علی شريعت فلاورجاني در سال ۱۳۱۵ ه . ش در يک خانواده روحاني در شهر فلاورجان ديده به جان گشود. پدر وي مرحوم آيت الله حاج شيخ محمد حسين شريعت در علم و تقواو زهد زبانزد خاص و عام بود. آيت الله شريعت به توصيه پدر در سن نوجواني به حوزه علميه اصفهان عزيمت نمود. و دروس مقدماتي و سطح را نزد اساتيد بزرگوار همچنين آيات عظام سيد محمد حسن نجف آبادي، خادمي، فياض، مشکات گذرانيد سپس براي ادامه تحصيلات به قم هجرت نمود و دروس خارج فقه و اصول را در محضر اساتيد و مراجع بزرگوار آن زمان مانند حضرت آيت الله بروجردي(ره) حضرت امام خميني(ره) حضرات آيات محقق داماد و حائري يزدي تلمذ نمود و در جواني به درجه رفيع اجتهاد نائل آمد و از همان سال در حوزه علميه قم مشغول به تدريس دروس سطح عالي گرديد که در اين راستا طلاب زيادي را تربيت نموده كه در سمت هاي قضائي، سياسي و علمي مشغول به خدمت مي-باشند.

شهرستان فلاورجان دارای ۱۸۶ نفر آزاده، دو هزار و ۵۰۰ نفر جانباز، هزار و ۴۵۵ شهید والامقام تقدیم انقلاب کرده و بیشترین شهید را در عملیات خیبر داشته و پنج اسفند هم  به نام روز شهرستان فلاورجان نامگذاری شده است.

رزمندگان این شهرستان نمونه  در مناطق کردستان و در لشکر ۱۴ امام حسین (ع) و لشکر ۸ نجف اشرف از شهدای خط شکن بودند و با این ویژگی ،شهر شهدای خط شکن نام گرفت..